| Brand | Lenovo |
| Color | Mineral Grey |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | 2 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | Ideapad S540 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Item Weight | 1.8 Kg |
| Product Dimensions | 35.8 x 24.5 x 1.7 cm |
| Model Number | 81NE0020IN |