| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | Legion Y540 |
| Type | Gaming Laptop |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 9th |
| Warranty | 1 Year |
| Product Dimensions | 36.5 x 26 x 2.6 cm |
| Model Number | 81SY00B6IN |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Device Type | Gaming laptop |
| SSD | 256 GB |