| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Core i7 |
| Series | Legion Y540 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 9th |
| Warranty | 1 Year |
| Item Weight | 2 kg 300 g |
| Product Dimensions | 36 x 26.7 x 2.4 cm |
| Model Number | 81SY00U7IN |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| SSD | 256 GB |
| Graphics | NVIDIA GEFORCE GTX 1650 |