| Processor | Intel Core i5-6200U Processor (3M Cache, 2.3 GHz) |
| Operating system | DOS |
| Display | 21.5” FHD (1920 x 1080), |
| Multi-touch | None |
| Light sensor | None |
| Memory | 4GB |
| Storage 1 | SATA 6.0Gb/s, 2.5" wide: 500GB 7200RPM |
| Optical drive | DVD |
| Media reader | None |
| Weight | With Frame stand: 6.36 kg With Monitor stand: 7.31 kg |
| Floor stand | Frame stand or Monitor stand |
| Power supply | 90W, 88% PSU |
| Keyboard | Lenovo Slim USB Keyboard (USB connector), black |
| Mouse | Optical USB Mouse, black |
| Case colour | Black |
| Audio support | HD Audio, Realtek ALC233 / 2 x 3W internal speakers |
| Wireless LAN | Some: Qualcomm Atheros QCA9377 (dual band), 11ac Wi-Fi + Bluetooth 4.0 combo Adapter, 1x1, M.2 Card Some: Intel Dual Band Wireless-AC 3165, 11ac Wi-Fi + Bluetooth 4.0 combo adapter, 1x1, M.2 Card |
| Ethernet | Realtek RTL8111G, Wake on LAN® |
| Security chip | None |
| Side ports | 2 x USB 3.0 headphone / microphone combo jack |
| Rear ports | 3 x USB 2.0 Ethernet (RJ45) HDMI |
| Brand | Lenovo |