| Brand | Micromax |
| Model Name | Bharat 5 Plus |
| Color | Black |
| Operating System | Android Nougat 7 |
| Screen Size | 5.2 inch |
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Camera | 8MP |
| Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Connectivity Technologies | 4G VoLTE |
| Secondary Camera | 5MP |