| Brand | Micromax |
| Color | Mix Colour |
| Operating System | Android v7 Nougat |
| Screen Size | 5.7 inch |
| RAM | 3 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 2900 mAH |
| Weight | 159 g |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Product Dimensions | 15.2 x 0.9 x 7.3 cm |