| Brand | Micromax |
| Color | Black |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Screen Size | 5.45 Inches |
| RAM | 2 GB |
| Primary Camera | 5 MP |
| Internal Memory | 16 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 2200 mAh |
| Dimensions | 141.3 x 67.7 x 9 mm |
| Model Number | iOne |