| Brand | Motorola |
| Model Name | Moto M |
| Color | Gold |
| Operating System | Android v6.0 |
| Screen Size | 5.5 Inch |
| RAM | 4 GB |
| Primary Camera | 16 MP |
| Internal Memory | 64 GB |
| Type | Smartphones |
| Resolution | 1080 x 1920 |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 163 g |
| Battery | 3050 mAh |
| Other Camera Features | 8MP |