| Brand | OnePlus |
| Model Name | 7T |
| Color | Frosted Silver |
| Operating System | Android 10 |
| Screen Size | 6.55 inch |
| RAM | 8 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 3800 mAh |
| Weight | 190 gm |
| Dimension | 160.94 x 74.44 x 8.13 mm |
| Other Camera Features | 16MP |