| Brand | Oppo |
| Model Name | Oppo A5s |
| Color | Mix Colour |
| Operating System | Android Oreo v8.1 |
| RAM | 3 GB |
| Primary Camera | 13MP+2MP |
| Internal Memory | 32 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Resolution | 1520 x 720 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 168 g |
| Dimension | 15.6 x 0.8 x 7.5 cm |
| Display Size | 6.2 inch |
| Other Camera Features | 8MP |