| Brand | Realme |
| Operating System | Android v8.1 |
| RAM | 4 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 3500 MAH |
| Weight | 172 g |
| Product Dimensions | 15.7 x 0.9 x 7.4 cm |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Model Number | RMX1801 |