| Brand | Realme |
| Model Name | Realme 3 Pro |
| Color | Mix Colour |
| Screen Size | 6.3 inch |
| RAM | 6 GB |
| Primary Camera | 16MP + 5MP |
| Internal Memory | 64 GB |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 1 Year |
| Battery | 4045 mAh |
| Connectivity Technologies | 4G VoLTE |
| Special Features | Dual SIM |
| Other Camera Features | 25MP |