| Brand | Realme |
| Model Name | 3i |
| Color | Blue Red |
| Operating System | Android Pie 9 |
| Screen Size | 6.22 inch |
| RAM | 4 GB |
| Primary Camera | 13MP+ 5 MP |
| Internal Memory | 64 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Resolution | 1520 x 720 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 4230 mAh |
| Weight | 175 g |