| Brand | Realme |
| Model Name | Realme 5 Pro |
| Color | Blue Green |
| Screen Size | 6.3 inch |
| RAM | 8 GB |
| Primary Camera | 48MP + 8MP + 2MP + 2MP |
| Internal Memory | 128 GB |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 186 g |
| Product Dimensions | 0.9 x 7.4 x 15.7 cm |