| Brand | Realme |
| Model Name | Realme X2 |
| Operating System | Android Pie 9 |
| Screen Size | 6.4 inch |
| RAM | 6 GB |
| Processor | Octa Core |
| Model ID | RMX1992 |
| Primary Camera | 64MP + 8MP + 2MP + 2MP |
| Internal Memory | 128 GB |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Battery | 4000 mAh Battery |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Special Features | Dual SIM |
| Secondary Camera | 32MP Camera |