| Brand | Realme |
| Model Name | Realme X2 |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Screen Size | 6.4 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 730G Processor |
| Primary Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP |
| Internal Memory | 128 GB |
| Type | Smartphones |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Product Dimensions | 158.70 x 75.20 x 8.60 |
| Model Number | X2 |
| Internal Storage | 128GB |
| Secondary Camera | 32MP Camera |