| Brand | Realme |
| Model Name | X2 Pro |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| RAM | 6 GB |
| Primary Camera | 64 MP + 13 MP + 8 MP + 2 MP |
| Display Type | Super AMOLED |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 199 grams |
| Width | 75.7 mm |
| Chipset | Snapdragon 855 Plus |
| Internal Storage | 64 GB |
| Display Size | 6.5" (16.51 cm) |