| Brand | Redmi |
| Model Name | Redmi 7A |
| Color | Mix Colour |
| Operating System | Android Pie 9.0 |
| RAM | 2 GB |
| Primary Camera | 12 MP |
| Internal Memory | 32 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 2 Years |
| Battery Capacity | 4000 mAH |
| Display Size | 5.45 inch |
| Other Camera Features | 5MP |