| Brand | Redmi |
| Operating System | Android Pie v9.0 |
| RAM | 3 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 4000 mAH |
| Battery | 4000mAH |
| Product Dimensions | 15.9 x 0.9 x 7.6 cm |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| Model Number | Redmi Y3 |