| Brand | Samsung |
| Model Name | Galaxy M30s |
| Color | Mix Colour |
| Operating System | Android v9.0 Pie |
| Screen Size | 6.4 inch |
| RAM | 4 GB |
| Primary Camera | 48MP + 8MP + 5MP |
| Internal Memory | 64 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Screen Resolution | 2340 x 1080 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 186 g |
| Other Camera Features | 16MP |