| Brand | Samsung |
| Color | Mix Colour |
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Screen Size | 5.5 Inch |
| RAM | 3 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Internal Memory | 64 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 3300 mAh |
| Dimensions | 151.69 x 75 x 8 mm |