| Brand | Tecno |
| Model Name | Camon i ACE 2 |
| Color | Black |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
| RAM | 2 GB |
| Primary Camera | 13MP + 0.3MP |
| Internal Memory | 32 GB |
| Type | Smartphones |
| Resolution | 1440x720 Pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Battery | 3050 mAh |
| Display Size | 5.5 inch |
| Other Camera Features | 8MP |