| Brand | Vivo |
| Model Name | Eluga I8 |
| Color | Mix Colour |
| Operating System | Android v9.0 Pie |
| Screen Size | 6.38-inch |
| RAM | 6 GB |
| Primary Camera | 16MP + 8MP + 2MP |
| Internal Memory | 64 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Screen Resolution | 2340 x 1080 pixels |
| Sensor | Fingerprint Sensor |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Dimension | 16 x 0.8 x 7.5 cm |
| Connectivity Technologies | 4G VoLTE |