| Brand | Vivo |
| Model Name | Y11 |
| Operating System | Android Pie 9 |
| RAM | 3 GB |
| Primary Camera | 13MP + 2MP |
| Internal Memory | 32 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Resolution | 720 x 1440 Pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Product Dimensions | 76.77 x 159.43 x 8.92 mm |
| Display Size | 6.35 inch |