| Brand | Vivo |
| Model Name | Vivo Y93 |
| Color | Nebula Purple |
| Operating System | Android v8.1 Oreo |
| Screen Size | 6.22 inches |
| RAM | 3 GB |
| Primary Camera | 13MP + 2MP |
| Internal Memory | 64 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 1 Year |
| Battery | 4030 mAH |
| Product Dimensions | 15.9 x 0.7 x 7.5 cm 15.5 x 0.8 x 7.6 cm |
| Other Camera Features | 8MP |